A testovat se můžou sami zájemci také on-line. „V průběhu naší měsíční osvětové kampaně navštívilo bezmála 40 tisíc lidí stránky ledvinova-kalkulacka.cz a zhruba 10 tisíc lidí slovenskou mutaci oblickova-kalkulacka.sk. Zde si může kdokoli a kdekoli spočítat riziko onemocnění ledvin. Osobně do našich dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí přišlo na Světový den ledvin celkem 2230 lidí, přičemž každému čtvrtému doporučili naši lékaři podrobné vyšetření,“ popisuje výsledky osvětové kampaně Martin Kuncek. Lidé měli nejčastěji problém s vysokým krevním tlakem, vyšší hladinou cukru v krvi či měli nález v moči.
Světový den ledvin pomáhá i dialyzovaným pacientům
Světový den ledvin však není jen o prevenci, pomáhá i pacientům na dialýze. „Na všech našich pracovištích máme specializované poradenství týkající se transplantací a průběžně se všemi pacienty, pro které je transplantace vhodná o této problematice hovoříme. Nicméně, když sami pacienti vidí úspěšné příběhy jiných lidí v médiích, kteří po transplantaci ledviny zase žijí plnohodnotný život, je to pro mnohé z nich velká motivace. A to se děje zejména v období Světového dne ledvin,“ vysvětluje ředitel sítě 20 středisek B. Braun Avitum v ČR a 15 na Slovensku MUDr. Martin Kuncek.
Za loňský rok podstoupilo v České republice transplantaci ledviny celkem 458 lidí, z toho 68 pacientů bylo ze středisek B. Braun Avitum. „Počet našich pacientů po transplantaci ledviny za uplynulý rok tvořil zhruba 15 procent z celkového počtu odtransplantovaných. My se snažíme, aby lidí, kteří jsou ochotni transplantaci podstoupit, byl ještě vyšší,“ podotýká Martin Kuncek. Takovým příkladem jsou i dva pacienti z Dialyzačního střediska B. Braun Avitum ve Slavkově u Brna. Oba pacienti mají vysoký předpoklad úspěšné transplantace, ale operaci nedovolí jejich současná váha. Dokud neshodí požadovaná kila, nemohou být zařazeni na čekací listinu. „Jsme moc rádi, že oba pacienti právě na Světový den ledvin, zahájili pod dohledem nutriční terapeutky speciální výživový a pohybový režim, který jim k úbytku váhy pomůže a já je budu při každém ošetření osobně podporovat, protože věřím, že to dokáží,“ povzbuzuje své pacienty MUDr. Aleš Hrubý, primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum ve Slavkově u Brna. Jedná se o paní Zuzanu a pana Luďka, kteří jsou ve středním věku. "Dialyzovat jsem se začal před rokem a půl, a to prakticky ze dne na den. K praktickému lékaři jsem přišel se zápalem plic a k tomu se pak přidal zánět ledvin. Před tím rokem a půl jsem vážil přes 160 kilo, podařilo se mi zhubnou už skoro 50 kg a teď musím ještě zbývajících 13, abych mohl podstoupit transplantaci ledviny," řekl Luděk Zelený, dialyzovaný pacient z Bučovic. Paní Zuzana Oujezdská má ještě těžší úkol, ta musí shodit kil 18. "Vím, že to nebude lehké, ale jsem od přírody optimistka, tak věřím, že to zvládnu," prohlásila paní Zuzana.
Ne každého pacienta je však možné na čekací listinu zařadit
Před zařazením na čekací listinu k transplantaci ledviny musí každý pacient projít velmi podrobným vyšetřovacím schématem tak, aby se vyloučila onemocnění, která by při nasazení imunitu-potlačující léčby (pozn. léčba nezbytná pro udržení funkce transplantovaného orgánu v těle) mohla pacientovi způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. „Se zvyšujícím se věkem našich pacientů, narůstají i přidružená onemocnění, která často brání zařazení na čekací listinu či realizaci transplantace od žijícího dárce. Průměrný věk našich pacientů se už přehoupl přes 70 let a podíl pacientů starších 60 let tvoří 85% všech pravidelně dialyzovaných pacientů na našem středisku,“ vysvětluje MUDr. Vladimír Vojanec, primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum na Bulovce. Transplantaci ale díky pokrokové medicíně podstupují stále straší pacienti. „Ve spolupráci s IKEM se nám již podařilo připravit a zařadit třeba i 75letého pacienta na čekací listinu. Našemu nejstaršímu odtransplantovanému pacientovi, který nyní už třetím rokem dochází do naší nefrologicko-transplantační ambulance, bylo v době transplantace 79 let,“ dodává Vladimír Vojanec.
Preventivní vyšetření podstoupili také známí sportovci
Celorepublikovou ambasadorskou Světového dne ledvin 2017 byla Klára Spilková, profesionální golfistka a česká olympionička. „I když mám hodně pohybu a hlídám si, co jím, i tak jsem byla při vyšetření trochu nervózní,“ přiznává Klára a dodává: „Jsem moc ráda, že se tolik lidí na chvíli zastavilo a udělali si test buď doma na internetu nebo přišli na prohlídku přímo za lékaři.“ Na Slovensku podpořili Světový den ledvin rodák z Oravy a mistr světa Slovenska v kulturistice Roman Vavrečan a Štefan Svitka, slovenský reprezentant Rallye Dakar.
Regionálně podpořil Světový den ledvin v Teplicích také známý fotbalista Admir Ljevakovič. „Dnes všichni čekáme na to, až se nám něco stane a pak teprve jdeme k lékaři. Přitom české zdravotnictví nabízí tolik preventivních vyšetření, kterých nevyužíváme. Proto jsem přišel a doufám, že téma prevence bude každému z nás zase o něco bližší,“ podotkl Admir Ljevakovič, kapitán FK Teplice a osobnost roku v oblasti sportu.
V rámci Moravskoslezského kraje vyzval k prevenci kapitán extraligových hokejistů z Třince Zbyněk Irgl, který má za sebou velmi vážné ledvinové onemocnění. „Při náhodném vyšetření byl panu Irglovi nalezen nádor na ledvině. Po odstranění orgánu zbývající ledvina převzala veškerou funkci a umožnila mu pokračování ve vrcholové sportovní kariéře. Pan Irgl je skvělým příkladem, že se dá zcela plnohodnotně žít s jednou ledvinou,“ popisuje MUDr. Roman Kantor, primář dialyzačních středisek B. Braun Avitum v Třinci a Českém Těšíně. Světový den ledvin podpořil Zbyněk Irgl i tím, že podstoupil preventivní vyšetření. „Těch pár minut za to stojí. Lékař mě zvážil, změřil mi tlak, zkontroloval cukr v krvi a odevzdal jsem vzorek moči. Vše dopadlo dobře, tak jsem rád,“ říká Zbyněk Irgl, který dnes přiznal, že se po odstranění ledviny začal úplně dobře cítit po roce a půl od operace.
Do Slavkova u Brna přijel český reprezentant v lukostřelbě David Drahonínský, několikanásobný medailista z paralympijských her posledního desetiletí. „Obezitu beru jako nemoc, které se dá dobře předejít. Člověk si na ni zadělává léta. Zdravé ledviny a zdraví obecně je pro mě hodně důležité. Chce to nevzdat se, ať je to, jak je to. Sportovat se dá, jak vidíte, i na vozíku a čerstvý vzduch dělá zázraky. Pak nám občas projde i jídlo s více kilojouly. Sám jsem využil možnost nechat se v rámci Světového dne ledvin otestovat. Pár minut věnovaných prevenci se člověku vždycky vyplatí,“ uzavírá na téma pohyb a prevence David Drahonínský.