Každá chirurgická rána má s ohledem na lokalizaci svoje specifika. Výjimkou není ani operační rána na hlavě. Po několikahodinové mikrochirurgické operaci často chirurgům nezbývá na uzávěr rány mnoho sil a trpělivosti. Komplikace hojení rány mají však v této oblasti velmi závažné následky, kdy je velmi pravděpodobná i nutnost několika dalších chirurgických zákroků a někdy také dočasného několikaměsíčního handicapu ve smyslu defektu pokrývek hlavy.
Kůže na hlavě vyžaduje perfektní adaptaci
Jedná se o rány často až třicet centimetrů dlouhé, uzavírané nejčastěji ve dvou vrstvách. Charakter kůže na hlavě vyžaduje perfektní adaptaci a poměrně velkou hustotu stehů při dobré kontrole prokrvení okrajů rány.
V současné době se na podkoží, respektive galea aponeurotica, poměrně ustáleně používají vstřebatelné materiály, které se podle zvyklostí chirurga a potřeby hemostázy aplikují pokračujícím stehem nebo jednotlivými stehy. Nevstřebatelný materiál má tendenci (i za několik let) tvořit pozdní stehové píštěle a vzniká riziko rozsáhlých, sekundárně hlubokých a někdy až epidurálních infekcí. Na našem pracovišti používáme proto Safil o síle 3/0 nebo 2/0 (syntetické potahované pletené vlákno z polyglykolové kyseliny, pevnost čtrnáct dnů, kompletní vstřebatelnost šedesát až devadesát dnů).
Hustší aplikace svorek umožňuje dokonalejší adaptaci rány
Vzhledem k délce rány jsme z praktických důvodů začali na kožní vrstvu používat kožní stapler Manipler AZ. Je nabitý 35 kožními kovovými svorkami, což je při délce ran na hlavě vcelku přiměřený počet a často je spotřebován kompletně. Zkušenost ukazuje, že kromě extrémní rychlosti sutury je díky nízké ischemizaci možná hustší aplikace svorek, a tím také dochází k dokonalejší adaptaci rány.
Méně komplikací při hojení, více komfortu pro pacienta
Hojení je nekomplikované a při převazech lze ránu dobře očistit, protože svorky prakticky nezasahují nad úroveň kůže. Extrakce se provádí speciálními klíšťkami a je možná v obvyklý sedmý až osmý den. V přibližně týdenním vlasovém porostu je navíc její provedení mnohem jednodušší a pro pacienta komfortnější než u konvenčních stehů.
Provádění kontrolních CT vyšetření je bezproblémové, kovových artefaktů je minimum, a obraz tedy není znehodnocen kovovým materiálem. Pouze v případě, kdy počítáme s časnou pooperační MRI kontrolou (například v případě operací gliových tumorů mozku), je použití stapleru kontraindikováno, a to především z důvodu metalických artefaktů.
Užití stapleru na suturu kůže chirurgické rány hlavy se nám osvědčilo a používáme ho dnes zcela rutinně jak u traumat, tak u celé řady ostatních výkonů na hlavě, s výjimkou časně prováděných pooperačních MR.