Díky sloučení několika odborných akcí bylo pro účastníky kongresu připraveno více než sedmdesát přednášek a sympozií, které se vyznačovaly především vysokou kvalitou sdělení a profesionálními diskusemi.
Brněnský kongres byl letošní vrcholnou odbornou akcí české i slovenské chirurgické společnosti. Za jeho vynikající organizací stál tým zkušených odborníků v čele s viceprezidentem kongresu prof. MUDr. Ivanem Čapovem, CSc., a vědeckou sekretářkou doc. MUDr. Lenkou Veverkovou, Ph.D. Žádný kongres se však neobejde bez velké podpory partnerů, a jelikož B. Braun patří ke špičce v oblasti zdravotnický prostředků, stal se i letos hlavním partnerem kongresu. Kromě nepřehlédnutelné expozice v pavilonu E společnost B. Braun hned první den kongresu uspořádala firemní sympozium, na kterém se velice živě diskutovalo o výhodách a nevýhodách jednoportových operací.
Firemní sympozium
Firemní sympozium, kterého se zúčastnili i jednatelé společnosti B. Braun Medical PharmDr. Jiří Lukeš a MUDr. Lubomír Klepáč, MBA, zahájil MUDr. Alan Munteanu společně s viceprezidentem kongresu panem prof. MUDr. Ivanem Čapovem, CSc. Po přednášce MUDr. Tomáše Vernera z chirurgického pracoviště v Mladé Boleslavi se v Maydlově sále rozproudila zajímavá diskuse, do které se kromě prof. MUDr. Alexandra Ferka, CSc., z Hradce Králové zapojili také posluchači sympozia. Oním „sporným“ tématem byly výhody a nevýhody jednoportových operací namísto běžné laparoskopie. Všichni diskutující měli silné argumenty vycházející z jejich dlouholetých zkušeností a dokázali své názory velmi dobře obhájit. Na základě této diskuse se tak nedalo jednoznačně určit, jestli jsou jednoportové operace budoucností miniinvazivní chirurgie nebo nejsou.
Částečnou odpověď na tuto otázku však přinesl B. Braun svým novým laparoskopickým nástrojem AdTec® mini, který je tak tenký, že operační ránu není třeba šít. Nástrojářští mistři z Tuttlingenu totiž dokázali vyvinout unikátní, o polovinu tenčí nástroj se stejným zachováním pevnosti i životnosti jako u klasických instrumentů. Je zřejmé, že budoucnost miniinvazivní chirurgie tak závisí nejen na inovativních přístupech chirurgů, ale rovněž na vývoji nových nástrojů a zdokonalování osvědčených technologií.