Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče: Článek

Výběr adekvátního krytí závisí na správném hodnocení rány

Mgr. Markéta Koutná, Ph.D.

15. listopad 2017

Hojení ran

V naší ambulanci hojení ran na Interním oddělení Strahov zvoní velmi často telefon s prosbou o konzultaci v postupu a výběru terapeutických materiálů u pacientů s různými typy ran. Volají lékaři, kolegyně z různých lůžkových oddělení nebo sestry z domácí péče. Délka hovoru se odvíjí podle toho, zda jde o problém nemocného na standardním lůžkovém oddělení nebo zda je nemocný umístěn na některém oddělení intenzivní péče.

Mgr. Markéta Koutná, Ph.D., je mimo jiné autorkou publikace Manuál hojení ran v intenzivní péči. Kniha je určena především intenzivistům, ale obsahuje řadu základních informací o hojení ran, které využije i personál na standardním lůžkovém oddělení nebo v ambulantní péči. Publikace se skládá z několika oddílů zaměřených na hodnocení základních parametrů rány, rozdělení dle etiologie, popis materiálů určených k lokální terapii včetně ovlivnění bolesti pomocí primárních krytí. Mgr. Markéta Koutná, Ph.D., byla letos Vědeckou radou Aesculap Akademie odměněna za nejlepší odbornou publikaci.

Jaký je tedy rozdíl mezi hojením ran u pacientů v intenzivní péči a u ostatních nemocných?

Klíčem je pacient a jeho zdravotní stav

Hlavní rozdíl představuje sám pacient, jehož délka pobytu na oddělení intenzivní péče se odvíjí od závažnosti jeho zdravotního stavu a základní diagnózy. Ke vzniku ran následně během hospitalizace přispívá dekompenzace celkového zdravotního stavu pacienta zahrnující komorbidity, imobilitu, malnutrici nebo sníženou imunitu. Lokální situaci zhoršují také edémy, ischemie, kožní projevy, jako jsou iritační dermatitidy a mykózy nebo hematomy vzniklé během operačního výkonu. Dalším faktorem způsobujícím vznik akutní poruchy integrity kůže bývají terapeutické zásahy ve formě invazivních vstupů nebo monitorace. Riziko vzniku ran se stupňuje přítomností nepřirozených vstupních cest do organismu, které souvisejí s invazivní monitorací a různými typy jednorázových nebo opakovaných vyšetření, kvůli nimž vznikají poškození kůže v různých nestandardních lokalitách těla.

Správné hodnocení rány pomáhá při volbě vhodného primárního krytí

Hodnocení rány je základním předpokladem pro výběr vhodného terapeutického materiálu, avšak pro většinu zdravotníků, dokonce i pro odborníky v hojení ran, představuje velký problém. Například rozdíl mezi nekrózou a krustou představuje otázku délky hojení a stupně závažnosti rány. Různá stadia nekrotické tkáně vyžadují jiný výběr materiálů. Orientaci při výběru materiálu usnadní koncentrace na typ spodiny rány, množství sekrece a dimenze rány. Výběr lokálního krytí ale určují i další kritéria, jako je umístění rány, etiologie, požadavek na interval kontroly, ale i například roční období a mnohé další okolnosti. Vzhledem k náročnosti všech šetřovatelských a léčebných intervencí v intenzivní péči je snahou některé rány převazovat v delších časových intervalech. Problém většího časového odstupu mezi převazy včetně dostačující fixace mohou představovat například rány na genitáliích u žen i u mužů.

Během let se ale významně změnila operační technika, a tak kupříkladu tracheostomie není nutno díky speciálním materiálům převazovat každý den. Primární krytí se používá také u dětí a v neonatologii. Jeho výběr je ovšem nutné pečlivě přizpůsobit obsahu terapeutických látek v základní matrici.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník