Jaký je tedy rozdíl mezi hojením ran u pacientů v intenzivní péči a u ostatních nemocných?
Klíčem je pacient a jeho zdravotní stav
Hlavní rozdíl představuje sám pacient, jehož délka pobytu na oddělení intenzivní péče se odvíjí od závažnosti jeho zdravotního stavu a základní diagnózy. Ke vzniku ran následně během hospitalizace přispívá dekompenzace celkového zdravotního stavu pacienta zahrnující komorbidity, imobilitu, malnutrici nebo sníženou imunitu. Lokální situaci zhoršují také edémy, ischemie, kožní projevy, jako jsou iritační dermatitidy a mykózy nebo hematomy vzniklé během operačního výkonu. Dalším faktorem způsobujícím vznik akutní poruchy integrity kůže bývají terapeutické zásahy ve formě invazivních vstupů nebo monitorace. Riziko vzniku ran se stupňuje přítomností nepřirozených vstupních cest do organismu, které souvisejí s invazivní monitorací a různými typy jednorázových nebo opakovaných vyšetření, kvůli nimž vznikají poškození kůže v různých nestandardních lokalitách těla.
Správné hodnocení rány pomáhá při volbě vhodného primárního krytí
Hodnocení rány je základním předpokladem pro výběr vhodného terapeutického materiálu, avšak pro většinu zdravotníků, dokonce i pro odborníky v hojení ran, představuje velký problém. Například rozdíl mezi nekrózou a krustou představuje otázku délky hojení a stupně závažnosti rány. Různá stadia nekrotické tkáně vyžadují jiný výběr materiálů. Orientaci při výběru materiálu usnadní koncentrace na typ spodiny rány, množství sekrece a dimenze rány. Výběr lokálního krytí ale určují i další kritéria, jako je umístění rány, etiologie, požadavek na interval kontroly, ale i například roční období a mnohé další okolnosti. Vzhledem k náročnosti všech šetřovatelských a léčebných intervencí v intenzivní péči je snahou některé rány převazovat v delších časových intervalech. Problém většího časového odstupu mezi převazy včetně dostačující fixace mohou představovat například rány na genitáliích u žen i u mužů.
Během let se ale významně změnila operační technika, a tak kupříkladu tracheostomie není nutno díky speciálním materiálům převazovat každý den. Primární krytí se používá také u dětí a v neonatologii. Jeho výběr je ovšem nutné pečlivě přizpůsobit obsahu terapeutických látek v základní matrici.