Ve dnech 17.-19. října 2012 se ve Fakultní nemocnici Brno uskutečnilo první setkání pracovního týmu mezinárodního projektu „Výzev se nebojíme“, který probíhá v období od července roku 2012 do června roku 2015.
Cílem projektu je mapovat nejen opatření, která brání zaměstnanosti osob na vozíku, ale i ta, která naopak zaměstnanost osob na vozíku zvyšují. Nové postupy čerpající také ze zahraničních zkušeností povedou ke zlepšení služeb pro cílovou skupinu a budou zaměřeny i na nekvalifikované a diskriminační názory zaměstnavatelů týkající se zaměstnávání vozíčkářů.
Českou republiku v tomto projektu, realizovaném za podpory Evropských fondů, zastupuje brněnské občanské sdružení ParaCENTRUM Fenix. „ Naše sdružení znovu dodává odvahu pacientům po spinálním traumatu a pomáhá jim navrátit se do aktivního života. Máme kolem 120 členů, pořádáme rekondiční pobyty, různé akce a zhruba tři až čtyřikrát ročně se scházíme na srazech společně i s rodinnými příslušníky pacientů, aby si všichni navzájem mohli vyměnit zkušenosti,“ vysvětluje Vojtěch Vašíček, předseda ParaCENTRA Fenix.
Zástupci klientských organizací z Dánska, Holandska, Slovinska, Slovenska a České republiky se ve Fakultní nemocnici Brno setkali s náměstky primátora, zástupci Ministerstva zdravotnictví, nadace Konto Bariéry a ředitelem nemocnice MUDr. Romanem Krausem, MBA. Součástí setkání pracovního týmu byla také návštěva heliportu, oddělení urgentního příjmu, traumacentra a spinální jednotky Fakultní nemocnice Brno. Pro mnohé zúčastněné bylo nahlédnutí do těchto prostor vlastní „vzpomínkou“ na místa, kterými prošli sami jako pacienti.
Svůj příběh o začlenění do pracovního procesu nám povyprávěla Ing. Dana Wendscheová, Ph.D.: „Začlenění do pracovního procesu pro mě bylo skvělé. Zaměstnavatel i kolegové mi poskytli velkou podporu. Starali se o můj zdravotní stav během pobytu v nemocnici a rehabilitačním ústavu, nosili mi či elektronicky zasílali podkladové materiály, abych dostávala aktuální informace. Mimo práci jsem byla třináct měsíců. Můj zaměstnavatel mezitím zajistil na pracovišti bezbariérový přístup a dovybavil WC. Takový přístup ze strany zaměstnavatele bych přála všem.“
Aktivní návrat do života podporuje i Skupina B. Braun prostřednictvím charitativního projektu B. Braun pro život (www.bbraunprozivot.cz), jehož patronem je lukostřelec David Drahonínský. David, který ve svých patnácti letech jako náměsíčný vypadl z balkonu a poranil si míchu, svůj osud s vozíčkem přijal a díky své pevné vůli a pozitivnímu přístupu k životu se stal dvojnásobným paralympijským vítězem.
Pevně věříme, že projekt „Výzev se nebojíme“ pomůže změnit přístup jednotlivých firem a organizací k zaměstnávání handicapovaných občanů, kterým se tak otevřou nové možnosti uplatnění v běžném životě