Proto je nutné na výživový stav pacienta myslet již při stanovení onkologické diagnózy a ještě před zahájením léčby. Z tohoto pohledu je velmi důležitá prevence a také včasné zahájení podávání enterální výživy, především sippingu.
Sipping se užívá většinou dlouhodobě, proto musí být pacient dobře obeznámen s tím, jakým způsobem ho má konzumovat, jaké příchutě jsou dostupné na trhu a jak ho lze, hlavně v domácím prostředí, dochutit nebo zakomponovat do přípravy pokrmů.
Neméně důležitý je i postoj zdravotníka, který pacientovi sipping doporučuje. Pacient velmi citlivě vnímá, jestli mu zdravotník svým verbálním i neverbálním chováním dává najevo, že jde o jednoduchou a příjemnou nutriční podporu, nebo naopak, a snadno od zdravotníka převezme jak pozitivní, tak negativní postoj ke konzumaci sippingu.
Spojení teorie s praxí a důraz na týmovou spolupráci
Především z těchto důvodů jsem ocenila kurz Význam nutričního stavu a výživy u onkologického pacienta, který proběhl v září ve výukovém centru Pavilon B. Braun Dialog v Praze ve spolupráci Aesculap Academie a Všeobecné fakultní nemocnice Praha (VFN). Cílem akce bylo účastníky nejen teoreticky seznámit se specifiky výživy při onkologickém onemocnění, ale také je pomocí praktických ukázek přivést k hlubšímu zamyšlení na dané téma.
Dopolední blok prezentací se zaměřil na problematiku pacienta s onkologickým onemocněním z pohledu chirurga, intenzivisty, nutricionisty a nutričního terapeuta. Přednášky uzavřel pohled klinického psychologa na specifika psychiky a chování pacientů s onkologickým onemocněním.
Odpoledne si účastníci kurzu vyzkoušeli, jak pro onkologického pacienta sestavit vhodný jídelníček a jak lze ochutit a namíchat sipping tak, aby byl pro pacienta atraktivní i při dlouhodobém užívání. Kurz jednoznačně kladl důraz na důležitost týmové práce jak v lékařských, tak i v nelékařských oborech.
Pozitivní přístup zdravotníka má na pacienta zásadní vliv
U kurzu, kde účastníci nejen naslouchají přednáškám, ale jsou i aktivně zapojeni do programu, se dá předpokládat, že budou o dané problematice víc přemýšlet a lépe se do ní vžijí. Když pak takto poučený zdravotník doporučí onkologickému pacientovi sipping, bude jeho přístup pozitivní a navíc podložený vlastní zkušeností. Tak můžeme pomoci pacientům překonat případnou nedůvěru a dodat jim chuť k jednoduchému, ale velmi důležitému přísunu energie a živin při onkologickém onemocnění a výrazně snížit riziko podvýživy.