Navyšování cen ovlivňuje především zdražování surovin, komponentů, obalových materiálů, energie, vody a dopravy. „Situaci nepomáhají ani nová legislativní pravidla EU pro hodnocení bezpečnosti, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků a bezpečnost léčiv, která navyšují významně náklady výrobců a distributorů,“ říká PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun.
Největší nárůst zaznamenaly ceny pryskyřic, jako je polypropylen (PP), akrylonitril-butadien-styrenový kopolymer (ABS), polyethylen (PE) a polyvinylchlorid (PVC). Jsou nedílnou součástí většiny zdravotnických výrobků a jejich cena stoupla zhruba o 50 %. Podobně zdražil hliník, který se používá u řady zdravotnických prostředků a obalů léčiv. O desítky procent vzrostly rovněž ceny nerezové oceli používané pro zásobníky a také kobaltu, z něhož se dělají například implantáty pro kolenní a kyčelní klouby.
Ceny surovin stoupají z mnoha důvodů. Hlavním je zřejmě fakt, že po přechodu prvních vln pandemie stoupla globální poptávka po surovinách o desítky, u některých komodit o stovky procent.
„Ceny surovin stoupají z mnoha důvodů. Zdá se ale, že tím hlavním je zkrátka fakt, že po přechodu prvních vln pandemie stoupla globální poptávka po surovinách o desítky, u některých komodit o stovky procent,“ vysvětluje PharmDr. Jiří Lukeš. Stejně jako suroviny zdražují i komponenty do přístrojů, jako jsou infuzní pumpy, dávkovače, dialyzační přístroje nebo třeba napájecí systémy.
V průměru jde o nárůst cen ve výši 5–20 %, ale u některých součástek, které jsou extrémně žádané, vzrostla cena až padesátinásobně. Ekonomové očekávají další růst cen obalových materiálů a dopravy. „Protože zdražují pohonné hmoty, rostou náklady na automobilovou dopravu. Nejhorší je ale lodní doprava mezi Evropou, Asií a Amerikou, kde cena dopravních kontejnerů stoupla až o 500 % a očekáváme další nárůst,“ pokračuje PharmDr. Jiří Lukeš.
Do celosvětově stoupajících cen navíc vstoupila nová pravidla Evropské unie, která upravují klinické hodnocení, výrobu a distribuci zdravotnických prostředků, a také nová Směrnice EU o padělaných léčivých přípravcích (Track & Trace), která zavádí harmonizovaná evropská opatření pro boj proti padělání léčivých přípravků.
Na straně výrobců léčiv a zdravotnických prostředků zvedla implementace těchto pravidel administrativní náklady zhruba o 13 %. „Zdražování není nikdy a v ničem populární krok. Abychom ale byli schopni dodržet závazky, bude muset i společnost B. Braun revidovat stávající ceník. Nový bude v platnosti od ledna 2022 a změna se bude týkat těch produktů, které se neřídí platnou písemnou smlouvou,“ uzavírá člen vedení Skupiny B. Braun Jiří Lukeš.