Rozhovor s Čestmírem Neoralem přednostou Chirurgické kliniky FN Olomouc o výhodách kombinovaných laparoskopických nástrojůDoc. MUDr. Čestmír Neoral, CSc.Pane přednosto, které miniinvazivní výkony jsou na klinice prováděny?
Základní spektrum tvoří operace žlučníku, kýly, apendixu
a laparoskopická diagnostika. Klinika se dále zaměřuje na superspecializované výkony jako hiátovou hernii, parciální resekci jater, resekci střev a transhiatální extirpaci jícnu.
Při takové rozmanitosti laparoskopických výkonů zřejmě používáte i široké spektrum pracovních nástrojů.
Z tohoto pohledu ano, ale v praxi tomu tak není. Ve většině případů je potřeba základní triáda pracovních branží, které tvoří laparoskopické nůžky, disektor a tzv. „žlučníkový klinč“, chcete-li atraumatický grasper. Marginálně jsou podle typu a charakteru výkonu samozřejmě používány i speciální nástroje.
Proč se klinika rozhodla pro výběr kombinovaných nástrojů?
Ještě do doby nedávné jsme na miniinvazivní výkony používali drtivou část nástrojů pro jednorázové použití. Ekonomické hledisko nás vedlo ke snížení nákladů, ovšem za předpokladu udržení vysoké kvality instrumentů. Toto řešení nám nabídla divize Aesculap společnosti B. Braun formou
AdTec® Combi.
V čem spatřujete výhodu kombinovaných nástrojů?
Vyjma jednoduché manipulace při složení nástroje, což vnímám zejména jako benefit pro sestru instrumentářku, se mi z pohledu chirurga dostává do rukou vždy plně funkční nástroj v bezvadném stavu. Listy nůžek nejsou tupé, grasper pevně drží a nemusím přemýšlet, jestli při koagulaci a řezu používat vysokofrekvenční proud, abych nesnižoval životnost nástroje, např. nůžek. V neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout forenzní hledisko a bezpečnost pacienta,
které vyplývají z použití jednorázového nástroje.
V případě zájmu o testování uvedených nástrojů a získání bližších informací kontaktujte prosím svého regionálního obchodního zástupce divize Aesculap.