Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Události

Zpozorněte, Evropský parlament se zaměřil na cytotoxická léčiva

redakce Braunovin

3. září 2019

Evropský parlament se v oblasti zdravotnictví dlouhodobě zaměřuje na problematiku ochrany zdraví a bezpečnosti na pracovišti. Aktuálním tématem, na které se soustředí, je ochrana před účinky cytotoxických léčiv (cytostatik). Cytostatika působí na všechny rychle se množící buňky v organismu, kde zamezují jejich obnově nebo růstu. Všechny tyto látky jsou klasifikovány jako potenciální karcinogeny, ale také jako mutagenní nebo toxické látky pro reprodukci. Z tohoto důvodu je třeba s nimi zacházet obezřetně a podle předem stanovených pravidel. To si uvědomuje i Skupina B. Braun a vzdělávací centrum Aesculap Akademie, které dbají na bezpečnost zdravotníků pomocí specializovaných kurzů a produktů s uzavřeným systémem pro bezpečnou přípravu a aplikaci cytotoxických léků.

Roste využívání cytotoxických léčiv napříč zdravotnictvím
Populace v Evropě stárne a stále stoupá výskyt nádorových onemocnění a s tím i spotřeba cytostatik, která jsou často předepisována i k léčbě dalších, nejen nádorových onemocnění. Patří mezi ně například autoimunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, psoriáza či systémový lupus erythematosus. Můžeme tedy předpokládat, že se s cytotoxickými léčivy bude setkávat stále více zdravotnických i nezdravotnických pracovníků.

Bez pravidel to nejde,musí se dodržovat
Evropský parlament navrhuje vytvořit soubor specifických opatření, která by minimalizovala rizika při přípravě a podávání cytostatik zdravotnickým personálem. Základem pro vytvoření minimálního standardu by se měly stát „Standardy praxe bezpečného zacházení
s cytotoxickými látkami“ (Standards of Practice Safe Handling of Cytotoxics) Mezinárodní společnosti onkologických farmaceutů ISOPP (International Society of Oncology Pharmacy Practitioners).

Jaká jsou konkrétní doporučení?
Novinkou je používání uzavřeného systému pro přenos léčiv. Odborníci pracují na kritériích, klasifikaci i technické specifikaci těchto prostředků a harmonizovaných protokolech pro jejich zkoušení. Také příslušné národní orgány členských států EU mají zdravotníkům zajistit aktuální pravidelné informace a vzdělávání v této problematice. Evropská komise se bude následně zabývat vytvořením doporučených postupů pro dekontaminaci, čištění a dezinfekci povrchůa předmětů, které přišly s cytostatiky do styku. Vytvoří speciální evropskou legislativu řešící nemoci z povolání způsobené cytotoxickými léčivy. Rovněž vzniknou pokyny pro pravidelné monitorování expozice zdravotnických pracovníků těmto látkám. V systému se počítá i s technickými opatřeními, jako je účinná ventilace, a důslednou kontrolou dodržování opatření. Úkolem všech členských států EU pak je a bude, aby všechny pokyny a doporučení co nejdříve implementovaly do národních standardů zdravotní péče.

Odkaz na celou směrncici

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník