Autofixační bezuzlová, tzv. ostnatá vlákna představují významný pokrok v oblasti chirurgických šicích materiálů, protože nabízí výhody oproti tradičním šicím technikám, které vyžadují vázání uzlů. Tato vlákna jsou navržena s povrchovou strukturou umožňující jejich spontánní a pevné uchycení v tkáni, což výrazně zvyšuje efektivitu chirurgických výkonů a zlepšuje kvalitu hojení.
Autofixační bezuzlové šicí vlákno, kterému věříme
Mgr. Kristýna Dvořáková, DiS.
31. říjen 2024
V roce 1960 byl udělen první patent na jednosměrný bezuzlový steh, a to lékaři. J.H. Alcamo. Navzdory tomu, že jeho předběžné použití bylo publikováno v roce 1967 pro opravy flexorových šlach na ruce, teprve mnohem později nastal skutečný rozmach používání těchto stehů.
Princip ostnatých bezuzlových vláken
Autofixační bezuzlová vlákna mají na svém povrchu drobné ostny, které zajišťují, že vlákno zůstane na svém místě v místě průchodu jehly tkání. Hlavním přínosem ostnatého stehu, je, že odpadne potřeba vlákno uzlit, čímž zvyšuje rychlost a efektivitu chirurga při sutuře. Stejně tak se při správném použití zvyšuje spolehlivost sutury a tím i její bezpečnost, díky průmyslově daným standardním vlastnostem vlákna. Principem fungování je, že ostny proniknou dovnitř tkáně, kde se zachytí a ještě více zafixují zpětným podélným tahem za vlákno. Tím jsou ostny pevně uchyceny v místě, napětí a tah v sutuře je dán elastičností tkáně a rány. Vzhledem k tomuto napětí steh nepotřebuje uzly. Šití rány je tak rychlejší, což snižuje celkový čas operačního výkonu.
Symmcora® LONG, od firmy B.Braun, je nová generace autofixačních stehů s dlouhodobou absorpcí. Společnost B.Braun nabízí toto vlákno ve dvou atraumatických variantách: Jednosměrné, s jehlou a pevným kruhovým terčíkem na konci. Ve chvíli vpichu a protahování stehu tkání jsou výběžky tlačeny směrem k vláknu a to prochází hladce tkáněmi. Po dokončení stehu a ustřižení jehly v požadovaném místě se má sešívaná tkáň tendenci rozevírat. Protože je terčíkem zajištěno ukotvení vlákna v místě vpichu a současně vzniká zpětné napětí, dále se prohlubuje fixace ostnů a samotného stehu v tkáni. Druhá varianta, tzv. dvousměrné vlákno, je osazeno na obou koncích atraumatickými jehlami a směr ostnatých výběžků se mění v polovině vlákna. Produkt je vhodný pro širokou škálu chirurgických výkonů, které vyžadují techniku pokračujícího stehu (ortopedie, urologie, gynekologie, plastická či robotická chirurgie). Nevyžaduje vázání uzlů a zaručuje vysokou pevnost s rovnoměrně rozloženým napětím v oblasti aproximace tkání.
Výhody Symmcora® LONG
- Odstraňuje nutnost uzlení a zkracuje dobu uzavírání rány
- Zkracuje tak i dobu nutné anestezie
- Samofixace vlákna nevyžaduje pomoc „třetí ruky“
- Možné sutury několika vrstev jedním stehem
- Umožňuje současné použití jednoho vlákna dvěma chirurgy najednou
- Rovnoměrně rozkládá napětí po celé incizi
- Usnadňuje „těsné“ uzavření, zlepšuje hojení a snižuje komplikace
- Snižuje riziko tkáňových reakcí způsobených mechanickým drážděním uzlu, který může být rovněž potenciálním zdrojem infekce
Proč ne uzly?
Chirurgické uzly snižují pevnost v tahu všech stehů tím, že při uzlení dochází k ztenčování a natahování materiálu. Nejslabší částí jakékoli šicí linie je uzel a druhým nejslabším bodem je místo bezprostředně sousedící s uzlem, se snížením pevnosti v tahu od 35 % do 95 % v závislosti na šicím materiálu. Vázání chirurgických uzlů přináší potenciál lidské chyby a velkou variabilitu mezi uživateli. Další výhodou je snížení míry rizika infekcí v oblasti uzlů.
Autofixační bezuzlová vlákna představují významný pokrok v chirurgických oborech. Tato technologie výrazně zlepšuje výsledky v operativě a představuje budoucnost moderní doby. „Věříme, že bezuzlové vlákno Symmcora® LONG zvýší kvalitu šití na vyšší úroveň a stane se nenahraditelnou součástí našich pracovišťI", říká MUDr. Alan Munteanu, Business Unit Director a člen vedení Skupiny B. Braun CZ/SK.