Cévní chirurgie patří mezi klíčové oblasti moderní medicíny, které ovlivňují životy pacientů s cévními onemocněními, jako jsou ateroskleróza, aneuryzmata či embolické příhody. Aesculap Academy se zapojuje do výuky moderních technik cévní sutury.
Základy cévní chirurgie – Per aspera ad astra
Mgr. Jana Cheníčková, MUDr. Roman Svatoň, Ph.D.
25. březen 2025
„Díky pokročilým technologiím a metodám můžeme dnes provádět cévní rekonstrukce s menším dopadem na pacienta, což výrazně zlepšuje výsledky léčby,“ vysvětluje as. MUDr. Roman Svatoň, Ph.D. z FN Brno. „Správná technika cévní sutury je základním stavebním kamenem úspěšné cévní operace. Moderní techniky cévní sutury, zdokonalování protetických materiálů a endovaskulární přístupy např. umožňují efektivněji řešit problémy spojené s uzávěrem končetinových tepen, což snižuje riziko amputací,“ dodává MUDr. Svatoň.
Již druhý ročník kurzu celoživotního vzdělávání Základy cévní chirurgie proběhl v únoru 2025 v Anatomickém ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, díky spolupráci Aesculap Academy s Chirurgickou klinikou Fakultní nemocnice Brno, za finanční podpory Evropské unie a fondu Národní plán obnovy.
Kurz byl určen nejen pro začínající lékaře se zájmem o cévní chirurgii, ale i pro všeobecné chirurgy či traumatology. Zaměřen byl na nácvik základních dovedností a technik cévní chirurgie, které se rutinně využívají v oblasti trigonum femorale – jedné z nejčastěji ošetřovaných lokalit při cévních operacích. Samotná praktická část probíhala na fresh-frozen kadáverech, kde technika rychlého zamražení umožňuje zachovat přirozenou strukturu tkání, jejich pružnost a mechanické vlastnosti, což poskytuje autentické podmínky pro chirurgický trénink.
Odbornými garanty projektu byli prof. MUDr. Zdeněk Kala, CSc., přednosta Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno a doc. MUDr. Marek Joukal, Ph.D. přednosta Anatomického ústavu Lékařská fakulta Masarykovy univerzity.
Pod vedením zkušených lektorů z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Brno, as. MUDr. Romana Svatoně, Ph.D. a as. MUDr. Vítězslava Vaverky si mohli účastníci prakticky nacvičit možnosti vedení arteriotomie, sutury tepny, různé metody plastiky tepny, synarterializace a interpozice. K nácviku byly použity šicí materiály B. Braun Optilene®, cévní protézy a instrumenty Aesculap®. A právě instrumenty pro svou preciznost a kvalitu ocenili nejen lektoři, ale i účastníci kurzu.
Kurz si vysloužil výjimečně pozitivní hodnocení. Účastníci ocenili skvělou teoretickou průpravu, příjemné a ochotné lektory, realistické fresh-frozen kadávery, dostatečné materiálové vybavení a celkově velmi dobrou organizaci. „Možnost trénovat techniky cévní sutury pod vedením špičkových odborníků byla obrovským přínosem. Kurz mi pomohl pochopit základní principy a techniky cévní chirurgie,“ uvedl jeden z účastníků. Další lékař ocenil interaktivní formát výuky, který umožnil diskusi a konzultace přímo s lektory.
Úspěch kurzu potvrzuje vysoký zájem a pozitivní ohlasy z řad účastníků, kteří se shodují – takovéto vzdělávací příležitosti mají jednoznačný přínos pro jejich erudici s možností uplatnit získané dovednosti v klinické praxi. Organizátoři již nyní připravují další vzdělávací akce zaměřené na rozvoj praktických dovedností v cévní chirurgii.