Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Jednorázové skalpely eliminují riziko poranění

Ing. Lucie Kocourková

15. srpen 2022

Operační vybavení

Každý rok se v českých nemocnicích zraní při manipulaci s ostrými předměty stovky zdravotníků. Z důvodu zajištění větší bezpečnosti personálu přechází Skupina B. Braun na jednorázové bezpečnostní skalpely s výsuvnou čepelí. “Tyto skalpely se již používají v Německu a výsledky jsou výborné. Riziko poranění skalpelem tato bezpečnostní novinka výrazně snižuje,” říká MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun.

K poranění ostrým předmětem dochází v případě skalpelů v důsledku předávání a manipulace při invazivním výkonu a nemůže mu zabránit ani dodržení všech bezpečnostních pravidel a maximální opatrnost. Může jít o situace na operačním sále, ale také na urgentním příjmu, na ambulanci nebo na oddělení. “Hlavním rizikem není přitom samotné poranění, ale především přenos infekce. Obecně platí, že při poranění kontaminovaným nástrojem se infekce šíří v 1 ze 3 případů u Hepatitidy B, v 1 ze 30 případů u Hepatitidy C a v 1 ze 300 případů u HIV. To rozhodně nejsou zanedbatelná čísla,” upozorňuje Alan Munteanu.

Manipulace skalpelem jednou rukou

Dosud operační týmy používaly klasické skalpely. Buď takové, které se sterilizují celé, nebo s kovovou rukojetí z chirurgické oceli s vyměnitelnými čepelkami. Jednorázové skalpely jsou převratné ve smyslu celkového jednorázového použití. “Proti aktuálně používaným skalpelům mají tyto jednorázové nástroje mnoho nesporných výhod. Manipulace při otevírání a zavírání neboli vysunutí a zasunutí čepelky skalpelu jednou rukou je velmi snadná. Aktivace bezpečnostního mechanismu, který znemožňuje samovolný výsuv čepelky skalpelu, je proveditelná jednou rukou a ochrana čepele je průhledná, díky čemuž je pozice čepelky vždy viditelná,“ popisuje manažer chirurgických nástrojů B. Braun Mgr. Lubomír Vích.

Bezpečnostní skalpely jsou používány stejným způsobem jako standardní skalpel na jedno použití. Jednorázové bezpečnostní skalpely B. Braun navíc nekladou žádné speciální požadavky na jejich užití. Jsou kompatibilní pro praváky i leváky a součástí skalpelů už není nadále žádný plastový uzávěr pro ochranu čepele. V neposlední řadě jednorázové skalpely splňují veškeré přísné německé požadavky TRBA 250 směrnice 2010/32/EU. Samozřejmostí je absence ftalátů a latexu ve výrobku.

Nemocnice musí být bezpečným místem

Podle výsledků studie1 provedené pracovní skupinou Aesculap Akademie Bezpečnost personálu pod záštitou České asociace sester označilo manipulaci s ostrými předměty ve zdravotnictví za rizikovou činnost 97,2 % zaměstnanců nemocnic a 95 % studentů. Jako nejvíce rizikové chování při manipulaci s ostrými předměty bylo shodně zaměstnanci nemocnic i studenty označeno vracení krytů na jehly a nevhodná likvidace ostrých zdravotnických nástrojů jako kontaminovaného odpadu. Významným aspektem, který respondenti označili jako příčinu poranění ostrým předmětem, byl stres, nedostatek času, nedodržování standardů či nespolupracující pacient. “Nemocnice musí být bezpečným místem pro pacienty i pro personál. Pandemie koronaviru otázku přenosu infekcí prostřednictvím poranění ostrými předměty ještě zintenzivnila. Pevně věříme, že se zdravotníci s novými skalpely sžijí a ocení naši snahu o jejich větší bezpečnost,” uzavírá MUDr. Alan Munteanu.

 Jednorázový bezpečnostní skalpel je zdravotnický prostředek. Výrobcem tohoto zdravotnického prostředku je Aesculap AG se sídlem na adrese Am Aesculap-Platz, 78532 Tuttlingen / Germany. Před jeho použitím si pečlivě přečtěte informace dodané výrobcem spolu s tímto zdravotnickým prostředkem, protože jsou v nich uvedena rizika spojená s používáním zdravotnického prostředku a další důležité informace. 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník