Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče: Článek

Jubilejní XXX. ročník kongresu ČSARIM

redakce Braunovin

23. září 2024

Kongres

Kulatý 30. ročník národního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) se letos po pěti letech znovu vrátil na brněnské výstaviště.

Ve dnech 19.-21. září 2024 se moravská metropole proměnila v centrum s největší koncentrací lékařů, zdravotních sester a obchodních zástupců zdravotnických firem v České republice, kteří mají co do činění s obory anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Stejně jako v minulých letech byl i letos kongres ČSARIM jedním z nejnavštěvovanějších lékařských kongresů u nás a jeho prezident prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, FESAIC, na něm v průběhu tří dnů přivítal přes 900 návštěvníků.
 

Více času pro pacienty

Program kongresu byl již tradičně velice nabitý. Na účastníky čekaly v osmi přednáškových sálech desítky přednášek, symposií a workshopů. 

Účastníci kongresu měli navíc možnost seznámit se na našem stánku B. Braun s nejmodernější infuzní technikou, revolučním systémem pro akutní dialýzu a špičkovým spotřebním materiálem. Díky těmto moderním technologiím může ošetřující personál získat více času pro pacienta.

Představili jsme nejmodernější generaci infuzních pump a lineárních dávkovačů Spaceplus. V kombinaci se softwarem OnlineSuiteplus vytváří celý ekosystém, který nabízí veškeré výhody v podobě konektivity techniky a správy dat. Systém Spaceplus tak přispívá k optimalizaci procesů v nemocnici s maximálním zaměřením na bezpečnost pacienta a personálu.

Vedle nejmodernější infuzní techniky, měli návštěvníci možnost seznámit se s dialyzačním systémem pro akutní dialýzou OMNI, který nabízí všechny existující metody kontinuální náhrady funkce ledvin (CRRT) a modely antikoagulačních režimů. V klinické praxi prokazatelně plní vysoké nároky kladené na bezpečnost, rychlost přípravy, snadné ovládání a přesnost léčby.

Na stánku samozřejmě nechyběl ani špičkový spotřební materiál. Účastníci kongresu se mohli z blízka podívat na vystavený infuzní systém Intrafix SafeSet Flush, který umožňuje podat celý lék v infuzi bez zbytku v infuzním setu. V praxi totiž může zbytkový objem setu znamenat ztrátu až 20 % léčiva. Nepodání celého léčiva je závažným medikačním pochybením, a kromě vlivu na probíhající léčbu, může mít vliv i na rozvoj ATB rezistence. Nevyprázdněný infuzní set může kontaminovat své okolí a zároveň je jeho likvidace se zbytkovým léčivem komplikovaná. Intrafix SafeSet Flush tak představuje inovativní řešení, které je bezpečné jak pro pacienta, tak i pro ošetřující zdravotnický personál.

Odborný program

Velmi kvalitní, zajímavý a tradičně již nabitý, ale zároveň obsahově vyvážený odborný program umožnil zaměřit se na všechna aktuální témata, která určují současnou podobu anesteziologie a intenzivní medicíny. Svá sdělení přednesla celá řada domácích i zahraničních přednášejících v rámci lékařských i sesterských sekcí. Nechyběla ani sympozia a workshopy.

Workshop TIVA/TCI - jak to dobře nastavit (než odejdete na kávu)

Ve spolupráci s MUDr. Michalem Lipšem a MUDr. Terezou Bartošovou ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jsme podpořili praktický workshop o možnostech a technice cíleně řízené infuze (Target Controlled Infusion - TCI) podávání anestetik v anestezii u dospělých pacientů. Workshop se v obou termínech těšil hojné účasti.

Workshop Hemoadsorpce posunuje možnosti v intenzivní péči

Předsedající MUDr. Petr Píza z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM Praha se v tomto teoreticko-praktickém workshopu zaměřil především na možnosti využití hemoadsorpce u nemocných se selhávajícími játry a dalších hemoeliminačních metod u klasické CRRT. Opomenutý nemohl být ani poslední vývoj těchto technologií a také na zcela praktické aspekty zvládnutí takové léčby v klinické praxi.

Workshop Zajištění periferního žilního katétru (krátký, dlouhý) pod UZ sestrou

Aesculap Akademie ve spolupráci s ČSARIM připravila “hands-on” workshop o technických dovednostech ultrazvukově navigovaných kanylací periferního krevního řečiště. Účastníci workshopu byly rozděleni do dvou skupin pod vedením MUDr. Václava Vafka a Mirka Voborského, odborného garanta Aesculap Akademie pro oblast ošetřovatelství a simulační medicínu. Během workshopu se představila témata, jako jsou správná ergonomie při práci s ultrazvukovou sondou, jak vyhledat ideální cévy pro punkci a zavádět ultrazvukem navigované dlouhé i krátké periferních žilní kanyl.
 

Kongres ČSARIM 2024 Kongres ČSARIM 2024 Kongres ČSARIM 2024 Kongres ČSARIM 2024 Kongres ČSARIM 2024 Kongres ČSARIM 2024

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník