Životnost hliníkových sterilizačních kontejnerů
Pokud vše zvládneme dle doporučení a návodu výrobce, měly by nám hliníkové sterilizační kontejnery sloužit minimálně 20 let. Praxe je ale trochu jiná. Při analýzách nástrojů, kdy kontrolujeme různé kontejnerové systémy, různé mycí prostředky a hlavně dodržování interních logistických procesů předsterilizační přípravy se často setkáváme s opakem. Právě proto je důležité pokud kontejner nemá mechanické závady, není porušeno těsnění a filtrační mechanizmus funguje správně, je nejlepším řešením si povrchovou úpravu zajistit vlastními silami za použití vhodných přípravků, protože pracujeme s hliníkem.
pH neutrálního prostředí je základem i u kontejnerů
Základní nevýhodou hliníku je chemická nestálost a rozpustnost v kyselinách a hydroxidech. Proto vždy musíme mít na paměti při jeho údržbě, dekontaminaci a mytí dodržení PH neutrálního prostředí. Nejčastější chybou při ručním mytí kontejnerů je použití chlorované neošetřené vody z vodovodního řádu, kde PH je příliš kyselé nebo naopak příliš zásadité. U strojního mytí a sterilizace bývá nejčastější chybou použití změkčené nebo demineralizované vody na hraničních limitech povolené normou ČSN EN 285 a ČSN EN ISO 17665:
Výroba hliníku
Provádí se elektrolýzou z taveniny směsi předem přečištěného bauxitu při teplotě okolo 950 °C. Je třetím nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře (oxid hlinitý Al2O3 ). Podle posledních dostupných údajů tvoří hliník asi 8 % zemského povrchu a díky jeho velké reaktivitě se v přírodě setkáváme pouze s jeho sloučeninami na bázi oxidů křemíku, titanu, železa a dalšími prvky. Nejběžnější horninou na bázi hliníku je bauxit (Al2O3 · 2 H2O).
Víte, že…
Minerály na bázi hliníku (korundy) jsou velmi žádané pro jejich tvrdost, vodivost a estetické vlastnosti. Pokud se krystaly oxidu hlinitého dostaly v přírodě do styku s chrómem, vzniká krásně modrý minerál zvaný Safír, pokud se v okolí vyskytuje titan nebo železo, vzniká načervenalý Rubín. Tyto minerály patří mezi nejžádanější drahé kameny na naší zemi.