Určité výhody oproti standardní sutuře vyplývají z jeho konstrukce a způsobu aplikace v oblasti operačního pole a následně uzávěru rány.
Výhody systému OptiClose bych v krátkosti shrnul v následujících bodech:
- Spojovací pásky systému OptiClose jsou na nosiči průhledné fólie, která je přilnavá a bezpečně sterilně kryje bezprostřední okolí rány. Lze tedy předpokládat zlepšení asepse při využití tohoto systému ve srovnání se standardní sterilní rouškou, která nikdy tak dokonale operační pole nekryje. Na druhé straně je ve stávajícím provedení bohužel v mnoha případech nanejvýš vhodné samostatné krytí fólií OptiClose kombinovat s chirurgickou rouškou, neboť ve stávajícím provedení OptiClose kryje vlastní fólie pouze bezprostřední okolí rány v rozsahu cca 5-10 centimetrů, což často při manipulaci v operačním poli není dostatečné.
- Vlastní uzávěr rány přehozením „pásků“ je poměrně rychlý a jistě rychlejší než standardní sutura šicím vláknem provedená byť zkušeným chirurgem, z čehož vyplývá i jistá časová úspora .
- Výsledný kosmetický efekt po příznivém zhojení OptiClose sutury je vynikající a je prakticky srovnatelný s intradermální suturou s nezanedbatelnou výhodou absence jakéhokoliv cizorodého materiálu v ráně (viz foto).
- Absence kožních stehů při OptiClose spojení ranných okrajů jednak snižuje její iritaci cizorodým materiálem, dále však i traumatizaci rány ve srovnání s její standardní suturou s předpokládaným lepším průběhem hojení.
Nacházíte na OptiClose nějaká omezení?
- Z charakteru produktu vyplývají některá omezení, která však lze do budoucna úpravou systému odstranit.
- Vzhledem k malé ploše ochranné fólie OptiClose bylo ve většině případů nutné kombinovat rouškování operačního pole se standardní sterilní rouškou.
- V ojedinělých případech extrémního tahu ranných okrajů (po rozsáhlých excizích) nebyly pásky OptiClose schopny ránu udržet v těsném kontaktu a bylo nutné OptiClose kombinovat s centrálně umístěným „supporting stitch“, což v těchto případech může zvyšovat cenu výkonu oproti sutuře samostatným jediným standardním stehem.
- Při extirpačních výkonech tumorů uložených hlouběji v podkoží bylo v jednom případě nutné kombinovat OptiClose se samostatnou suturou podkoží, a to nikoliv z důvodu přílišného tahu ranných okrajů, ale k provedení bezpečné hemostázy v hlubších vrstvách rány. Při použití standardní sutury rány mohou být hlubší vrstvy rány vzaty do stehu již v primární kožní sutuře (bez nutnosti šít samostatně podkoží), a tím je docíleno bezpečné hemostázy již při sutuře kůže. Systém OptiClose toto vzhledem k charakteru své konstrukce logicky neumožní.
- Při nutnosti kombinace OptiClose s „podpůrnými stehy“ nebo u hlubších ran se stehem podkoží je systém OptiClose v portfoliu použitého instrumentária i materiálu jaksi „navíc“, což jej ekonomicky znevýhodňuje, např. ve srovnání s kosmeticky rovněž vynikající intradermální suturou jediným atraumatickým stehem.
Ideálním případem je pak použití samostatného OptiClose systému bez nutnosti sutury podkoží a podpůrných stehů, kdy k uzávěru rány není vůbec třeba jehelce a stehu. Tato varianta je i ekonomicky nejvýhodnější.