Evropská společnost onkologické farmacie (ESOP) ve spolupráci s Aesculap Akademií společnosti B. Braun zorganizovaly v Praze setkání nejvýznamnějších evropských osobností v oblasti onkologické farmacie. Setkání bylo zaměřeno na vzájemné předávání zkušeností a seznámení s nejnovějšími metodami v oblasti přípravy cytostatik. Jedním z témat bylo využití moderních robotických systémů.
„Setkání evropských onkologických farmaceutů je významnou vědeckou a vzdělávací událostí, která umožňuje vzájemně sdílet zkušenosti a nové poznatky v oblasti individuální přípravy protinádorových léčiv a farmaceutické péče o onkologického pacienta. Jedním z letošních témat bylo seznámení se s robotem CytoCare. Ten je v současné době nejnovějším trendem v oblasti aseptických příprav cytotoxických léčiv. Robotizace je jednoznačně směr, kterým se vývoj oboru bude ubírat,“ říká PharmDr. Irena Netíková, předsedkyně a zakladatelka pracovní skupiny onkologické farmacie u nás.
CytoCare je automatizovaný robotický systém, který dokáže s naprostou přesností za aseptických podmínek a s maximální bezpečností pro pracovníky připravovat cytostatická léčiva. Jeho mechanická paže dokáže manipulovat se zdravotnickými nástroji, jako jsou jehly a stříkačky, a identifikovat jednotlivé léky na základě vážení a skenování. Umožňuje přípravu individuálních dávek cytostatik podle specifických potřeb jednotlivých pacientů a zároveň ochraňuje zdravotnický personál. Příprava chemoterapie v CytoCare splňuje všechny normy Státního ústavu pro kontrolu léčiv České republiky. Robot CytoCare aspiruje na významné místo při přípravě protinádorových léčiv.
redakce Braunovin
Evropská společnost onkologické farmacie (ESOP) je součástí mezinárodní společnosti International Society of Oncology Pharmacy Practitioners (ISOPP). Evropskou odnož založilo před osmi lety shromáždění delegátů ze sedmnácti evropských zemí včetně České republiky. Posláním této organizace je vzdělávání v onkologické farmacii, školení v bezpečném zacházení s protinádorovými léky, řízení a kontrola kvality přípravy cytostatik, výzkum, vývoj a v neposlední řadě farmaceutická péče v onkologii. Setkání evropských onkologických farmaceutů se pořádá několikrát ročně, nejvýznamnější je konference NZW Europe, konající se vždy v lednu v Hamburku. Nově od loňského roku společnost pořádá intenzivní kurz Master Classes in oncology pharmacy. Loňský první ročník hostila dánská Kodaň. Při letošním pražském setkání požádala Česká pracovní skupina onkologické farmacie o spolupráci Aesculap Akademii, a to vzhledem k jejím profesionálním zkušenostem v oblasti edukačních aktivit včetně kurzů onko-farmacie pro lékárníky.