Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Produkt měsíce

See more. Stand Tall.

redakce Braunovin

8. listopad 2019

Aktuality B. Braun

Aneb opravdoví průkopníci si zasluhují lepší zobrazení. I tak lze uvést 3D mikroskop Aeos, který na podzim 2019 představuje společnost B. Braun Medical v Česku.

Základní benefity v bodech:

  • větší hloubka ostrosti
  • pohodlí operatéra bez bolestí zad
  • širší zorné pole
  • možnost podívat se „za roh“
  • lepší osvětlení
  • 3D fluorescence s projekcí pozadí
  • zlepšená týmová práce i výuka
  • rychlý vývoj na základě sběru dat z operací

V neurochirurgii, ve které může několik milimetrů rozhodnout mezi zdravím a postižením, znamená kvalitní zobrazení všechno. Klasické optické mikroskopy podporovaly po desetiletí práci chirurgů a na neurochirurgických sálech v tom dále pokračují. Ruce neurochirurga nemohou léčit to, co jejich oči nevidí, proto je mikroskop, který poskytuje dobré zobrazení, v neurochirurgii klíčem k úspěchu.

Aeos posouvá zobrazení o další úroveň výš a je skvělé, že se na jeho vývoji podíleli velkou měrou i čeští lékaři. Je ale přechod od klasické skleněné optiky k plně digitálnímu obrazu snímanému soustavou kamer evolucí, nebo revolucí? Jaké jsou první zkušenosti chirurgů z praxe? A jaké jsou základní výhody nového 3D mikroskopu?

3D mikroskop Aeos. Řekli o něm ...

Daniel Pavlišta
produktový specialista neurochirurgie

Buď jsou všichni lékaři velmi slušně vychovaní, nebo je ten náš mikroskop opravdu velmi dobrý. Většinovou reakcí je při předváděcích akcích na kongresech ono známé „wow“. Co se týče mé prozatimní zkušenosti z operačních sálů, benefit je především například pro spondylooperativu opravdu veliký. Samozřejmě je stále co zlepšovat, ale díky tomu, že se bavíme o digitální platformě, bavíme se také o úpravě softwaru. Veškerá data, která nahrajeme během operace, okamžitě posíláme vývojářům do Kalifornie a tam se veškeré připomínky zapracují do nové softwarové edice. Vývoj tak jde velmi rychle dopředu. Jsem moc rád, že se na vývoji podíleli velmi aktivně i čeští lékaři. První prototyp, který testovali, byl osazen jen kamerovou hlavou na jakémsi držadle a odevšad čouhaly dráty. Od té doby už ale uběhlo sedm let. Nyní je už přístroj i v Česku kompletně certifikovaný a může na operační sály. V rámci testů bychom dříve nebo později rádi navštívili všech patnáct českých neurochirurgických pracovišť. Skutečné zahájení prodeje plánujeme na první kvartál roku 2020. Vývojem 3D mikroskopů se samozřejmě zabývá celá řada firem, ale naprosto neskromně si troufnu říci, že jsme zatím nejdále.

doc. MUDr. Radim Lipina, Ph.D.
Neurochirurgicka klinika FN Ostrava

U nás v Ostravě máme za sebou zhruba deset operací. Byly to jak operace páteře, tak operace mozku, a to jak operace cévní, tak neuroonkologické, tedy operace mozkových nádorů. První pocit je takový, že operování je pro operatéra jednodušší. Lepší termín je ale možná pohodlnější. U 3D mikroskopu nemusíte následovat osu zobrazení. Můžete sedět pořád pohodlně v operačním křesle v té správné poloze a sledovat obrazovku a samotný mikroskop můžete mít nakloněný, jak právě potřebujete, v kterékoliv ose. Vlastně se dá říci, že vidíte „za roh“. Rozhodně to snižuje únavu operatéra. Dalšími benefity jsou hloubka ostrosti a světelnost. Vyzkoušet ještě chceme zobrazení endoskopu souběžně na jedné obrazovce. Už se na to těším. Rozhodně je vývoj 3D mikroskopu ta správná cesta. Chtěl bych se dočkat, až dojdeme do 3D a 8K zobrazení.

doc. MUDr. Michal Tichy, CSc.
přednosta Neurochirurgicke kliniky děti a dospělych 2. lekařske fakulty Univerzity Karlovy a FN v Motole

Přístroj jsem měl zatím možnost vyzkoušet pouze na kongresech, nikoliv na operačním sále. Jednoznačně je u něj patrný velký technický pokrok. Je to extrémně moderní technika s příslibem dalšího vývoje. Má velkou výhodu v tom, že jeho videohlavice nezabírá před operatérem tolik místa a díky tomu si dokážu představit mnohem lepší a ergonomičtější polohu operatéra. Obraz je podle mého soudu velmi kvalitní, včetně hloubky ostrosti. Důležité je, že když provádím posun, nedojde k tomu, co se nám běžně stává u standardních mikroskopů, a to že byť je standardní mikroskop předem vyvážený, ihned po odbrzdění si hledá svou polohu. K této věci u tohoto přístroje nedochází, což mi vyhovuje. Další benefit vidím v prezentaci práce na sále, ať už pro rezidenty nebo stážisty. Myslím si, že tento směr je správný, a moje první dojmy jsou velmi pozitivní.

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník