Podávání farmakologické léčby v onkologii představuje velmi složitý proces zatížený vysokým rizikem chyby. Moderní technologie umožňují toto riziko významně snížit a celý postup optimalizovat. Na sklonku minulého roku se o tom hovořilo na setkání odborníků pro digitalizaci ambulantní a lůžkové chemoterapie, které organizovala společnost B. Braun Medical.
Systém, který chrání onkologické pacienty i zdravotníky
Petra Pacáková, Medical Tribune
20. leden 2025
Očekávaná délka přežití onkologických pacientů se zvyšuje a úspěšnost onkologické léčby roste. Tyto veskrze pozitivní trendy se zobrazují na prudce stoupající prevalenci onkologických onemocnění – v České republice žije na půl milionu lidí se zkušeností s diagnózou zhoubného nádoru. Onkologických nemocných bude nadále přibývat i z důvodu stárnutí populace. Specializovaná pracoviště jsou však přetížená již dnes a budování dalších kapacit naráží na ekonomické a personální limity. Při práci pod tlakem snadno vznikají chyby – a ty se mohou týkat i předepisování, příprava podávání cytostatik.
I do této oblasti nyní vstupují nové technologie. Snížení rizika pro onkologické pacienty a pomoc zdravotnickému personálu při podávání chemoterapie nabízí například systém OncoSafety Remote Control (OSRC). Používá se již ve Španělsku, Francii, ale i jinde. Prvním pracovištěm v České republice, které platformu OSRC začalo využívat, je Onkologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze. „Na našem stacionáři probíhá denně léčba přibližně padesáti pacientů. V září letošního roku jsme začali používat OSRC a tento systém postupně implementujeme do praxe,“ uvádí staniční sestra stacionáře Bc. Hana Janošková. „Zatím nevyužíváme všechny možnosti, které systém nabízí. Po necelých třech měsících používání OSRC stále klademe akcent na technologické zvládnutí. Vidíme ale, že v takové digitalizaci je budoucnost aplikace onkologické léčby. Přináší vyšší bezpečnost pro pacienta i personál, minimalizaci rizika záměny pacienta nebo jeho léčby, ať už jde o účinnou látku, dávku, rychlost podání, nebo formu aplikace, snížení administrativní zátěže. Ve své podstatě je to komplexní řešení problematiky spojené s podáváním léčby onkologickým pacientům,“ dodává Bc. Janošková.
Technologie OncoSafety Remote Control, kterou vyvinula společnost B. Braun, zajišťuje digitálně řízenou, kontrolovanou a dokumentovanou aplikaci chemoterapie. Umožňuje zdravotníkům podávat tuto terapii, aniž by docházelo k chybám ve fázi preskripce, přípravy nebo podávání cytostatik, a zároveň poskytuje podrobné údaje o tom, jak byly infuze s chemoterapií podávány. V tomto smyslu také redukuje riziko pro onkologické pacienty. Software proaktivně identifikuje možnost chyby. Následně je proces aplikace zastaven, sestry jsou na riziko upozorněny, a mohou tak potenciálně nesprávný postup zastavit.
Po integraci do nemocničního softwaru pro předepisování a přípravu léčivých přípravků si OSRC s nemocničním informačním systémem (NIS) každý den vyměňuje data o léčbě onkologických pacientů. Ošetřující personál postupuje při podávání léčivých přípravků podle pokynů, které v elektronické podobě obdrží od NIS. Systém tak mimo jiné zaručuje kompletní proces dokumentace.
Bezdrátová zařízení OSRC se čtečkami čárových kódů (PDA) sestrám spárují pacienta a chemoterapeutický lék/pořadí podle souboru informací v NIS. Software využívá inteligenci chytré pumpy Infusomat Space, takže veškeré akce i nežádoucí účinky jsou během podávání zaevidovány a dále nahlášeny systému NIS. Pumpa sama přepočítává na základě rozdílných zadaných jednotek (např. ml/h vs. mg/kg/min), což opět snižuje riziko lidské chyby. Individualizovány mohou být také bezpečnostní dávkovací limity s měkkými a tvrdými cut off hodnotami. Sestry rovněž mohou zaznamenat nežádoucí účinky zjištěné během léčby. Implementace systému, který má určité požadavky na vnitřní síť, komunikační porty, virtuální servery, hardware, PDA čtečky, tiskárny a pumpy, trvá několik měsíců. Software OncoSafety Remote Control je v českém jazyce, aby plně vyhovoval potřebám českého zdravotnictví.
Postup skenování chemoterapeutické léčby v pěti krocích
Onkologická sestra naskenuje pět čárových kódů PDA terminálem OncoSafety Remote Control a zařízení ji provede všemi kroky bezpečného podání chemoterapeutika:
- sken identifikačního náramku pacienta (zobrazí se jméno pacienta a jeho léčba)
- sken identifikační karty sestry (zobrazí se celé jméno osoby, která provede infuzi léčivého přípravku)
- sken místa/křeslo, lůžko (zobrazí se místo, kde je pacientovi podána léčba)
- sken pumpy (zobrazí se název infuzní pumpy, kterou bude podán léčivý přípravek; do automatického programovacího portu pumpy jsou odeslány informace vložené softwarem pro předepisování léků)
- sken medikace (zobrazí se název chemoterapeutika a průvodní informace)
Po naskenování pěti bodů zvolí onkologická sestra správný žilní přístup a prostřednictvím PDA zahájí infuzi. Po zahájení infuze pumpa odešle informaci o terapii zpátky do systému OSRC. Tím se uzavře cyklus farmakologické léčby včetně hladkého průběhu dokumentace celého systému.
Propojení s nemocničním informačním systémem (NIS)
Výkonný statistický softwarový nástroj poskytuje nemocnici hlavní klíčové ukazatele výkonu ve vztahu k terapeutickým procesům. Kromě navýšení bezpečnosti takový komplexní digitalizovaný systém snižuje administrativní zátěž, poskytuje manažerské statistiky a umožnuje plánování například obložnosti lůžek.
Bezpečná infuzní terapie
Cytostatika jsou látky spojené s rizikem mutagenních, teratogenních a karcinogenních účinků. Každý, kdo s nimi pracuje a pohybuje se v prostředí, kde se nacházejí, je vystaven vlivu nízkodávkových, podprahových expozic. Zbytková cytostatika se nejčastěji vstřebávají kontaktem s pokožkou a vdechnutím aerosolu při manipulaci či vdechnutím prachových částic i při tak jednoduchých úkonech, jako je vyloupnutí tablety z blistru. Vzhledem k nízkým koncentracím je při krátkodobém pobytu v kontaminovaném prostředí riziko malé, s délkou expozice a dávkou ale významně roste. I na to existují pokročilá řešení.
„Zvýšená pravděpodobnost kontaktu s cytostatiky je spojena především s jejich aplikací, napojováním a odpojováním infuze, dále s likvidací soupravy a s manipulací s již naředěným léčivým přípravkem,“ vysvětluje Bc. Janošková a dodává, že uzavřené infuzní soupravy Cyto-Set používají na Onkologické klinice VFN Praha již od roku 2019. „Velkou výhodou je, že v systému nezůstávají zbytky nepodaného cytostatika, a nesnižuje se tak podaná dávka. Pacient dostává cytostatikum přesně podle předepsaného léčebného protokolu, tedy ve správné dávce, ve správný čas a správnou rychlostí tak, aby byla léčba co nejúčinnější.“
Bc. Janošková zmiňuje i zvýšený komfort pro pacienty: „Infuzní technika celý průběh automaticky reguluje a pacienti mohou relaxovat, případně si po dobu léčby například číst nebo sledovat televizi.“
Zástupce firmy B. Braun Bc. Tomáš Kovrzek k tomu uvádí: „Design infuzních setů Cyto-Set je zcela v souladu s naším konceptem bezpečné infuzní terapie, jehož cílem je ochrana zdravotnického personálu i pacientů. Jedná se o uzavřený systém pro podávání cytostatik s vysokým bezpečnostním standardem a širokou nabídkou variant, přičemž soupravy Cyto-Set jsou od roku 2017 hrazeny ze zdravotního pojištění.“
„Samotný uzavřený infuzní set Cyto Set ale nedostačuje, skutečně bezpečné prostředí zajistí až celý komplexní systém podávání cytostatik. K jejich bezpečné aplikaci je vhodné použít kombinaci uzavřeného setu, spolehlivé a přesné infuzní pumpy a bezpečnostních nástrojů, jako je systém OncoSafety Remote Control,“ vysvětlil Bc. Kovrzek.
Infuzní pumpy s knihovnou léčiv
Dobře vybraná a pro konkrétní oddělení na míru upravená knihovna léků může nejenom šetřit čas, ale také zvyšovat bezpečnost. V knihovně mohou být léky organizovány podle jednotlivých skupin, uloženy mohou být režimy pro podávání různých koncentrací nebo s různými typickými dávkovacími schématy.