Tyto rozdíly byly velmi patrné například na přípravcích nazývaných obecně jako „Anticovid“ vyrobených podle receptur WHO,1 když byl nedostatek kvalitních dezinfekcí. Přípravky vyrobené podle receptury WHO mají jednoduché složení a jsou určené pro oblasti s omezenou dostupností kvalitnějších produktů. I když i v těchto recepturách jsou obsaženy látky, které mají chránit pokožku rukou, zdravotníci záhy zjistili, že jejich pokožka trpí, vysychá a praská. Přípravky od firmy B. Braun (Promanum ® Pure či Softa-Man ® Viscorub) nicméně nabízejí komplexnější péči a ochranu a těší se pozitivním ohlasům ze strany zákazníků.
Pandemie přispěla ke zlepšení úrovně hygieny rukou
V nejkritičtějším období koronavirové pandemie výrazně vzrostla četnost provedených dezinfekcí rukou a skokově tak narostla i spotřeba dezinfekčního roztoku. Dosaženou úroveň se pak často podařilo na odděleních zachovat i při návratu k běžnému provozu. Pandemie tedy pomohla ke zlepšení úrovně hygienické dezinfekce rukou (HDR), což by mělo vést i ke snížení výskytu infekcí spojených s poskytováním zdravotnické péče (HAI) způsobených přenosem prostřednictvím rukou.
Automatický monitoring nabídne odpovědi
Je jasné, že ve zdravotnictví došlo k pozitivnímu posunu, otázkou však zůstává, o kolik jsme se vlastně v přístupu k hygieně rukou zlepšili. Observační metodika i statistické počítání vydané dezinfekce ze skladu jsou nepřesné a neadresné. Společnost B. Braun nabízí řešení této otázky v podobě automatického monitorovacího systému hygieny rukou NosoEx. Ten v reálném čase sleduje počty provedených aktivit (mytí, dezinfekcí) a množství vydaného roztoku (mycí emulze, dezinfekčního prostředku). Vyhodnocuje jednotlivé skupiny pracovníků, časové úseky a poskytuje další podklady pro kvalitní rozhodnutí, kam efektivně nasměrovat své úsilí. Výhodou je rychlá zpětná vazba na provedená opatření, školení a tréninky. Cílem zvyšování compliance HDR je snížení výskytu HAI způsobených přenosem prostřednictvím rukou, který je bez diskuse stoprocentně preventabilní.
Prevence infekce spojené s chirurgickými zákroky šetří náklady
Po letních měsících opět naroste operativa. Bude to velmi náročné období, protože k nově plánovaným operacím musíme připočítat i akutní, ale především odložené operace. Týmy na operačních sálech jsou schopny provést spočitatelný počet operací, problémy ale mohou nastat na lůžkových odděleních. V případě výskytu infekce spojené s výkonem chirurgických zákroků (SSI) se totiž prodlužuje doba hospitalizace pacienta v průměru v průměru o 3 až 20 dní oproti standardu, v případě výskytu SSI tedy dojde k zablokování potřebných lůžek, a tedy i ke s nížení počtu provedených zákroků a zvýšení nákladů nemocnice. SSI totiž prodražují i léčbu – celosvětově stojí 10 bilionů amerických dolarů ročně.2
Pomoci předcházet výskytu SSI, která přestavuje 38 %3 všech infekcí v nemocničním prostředí, má příprava pacienta před operací. Riziko vzniku infekce v místě operačního zákroku se výrazně zvyšuje u pacientů s přidruženými chorobami (diabetes, obezita, vysoký krevní tlak). Vhodnými přípravky ke snížení výskytu mikroorganismů v okolí operační rány, tedy ke snížení rizika vzniku SSI, je řada produktů Prontoderm ®, která díky unikátnímu složení rychle odstraňuje bakteriální kolonizaci kůže včetně rezistentních kmenů4 a zároveň poskytuje antibakteriální bariérový účinek po dobu až 24 hodin5. Klinickými studiemi je prokázáno, že omytí antimikrobiálními prostředky večer a ráno před plánovaným operačním výkonem může výskyt SSI snížit6. Společnost B. Braun připravila dekolonizační taštičku produktů Prontoderm ®, kterou si mohou pacienti zakoupit v nemocniční lékárně. Balíček Prontoderm ® obsahuje přípravky k ošetření kůže, dutiny nosní a dutiny ústní, tedy míst s vyšším výskytem mikroorganismů.
Zvyšování úrovně compliance HDR, odstraňování rizik v pacientské cestě zdravotnickým zařízením, informování pacientů o rizicích vzniku SSI a o možném způsobu jejich eliminace je cesta k bezpečné nemocnici pro pacienta i zdravotnický personál.
1 WHO, 2016. Hand hygiene and the surgical patient journey. https://www.who.int/gpsc/5may/EN_PSP_GPSC1_5May_2016/en/ (accessed Aug. 2016).
2 CDC, 2009. Surgical site infection (SSI) Toolkit. https://www.cdc.gov/HAI/ssi/ssi.html (accessed Aug. 2016).
3 B. Braun, 2016. Surgical site infections – risk prevention by surgical gloving. https://www.bbraun.com/content/dam/catalog/bbraun/bbraunProductCatalog/CW_01_NEW/en-01/b43/surgical-site-infections.pdf.bb-.09744868/surgical-site-infections.pdf (accessed Aug. 2016).
4 Dokumentace k přípravku Prontoderm®: na vyžádání můžete obdržet rozsáhlý informační list s informacemi o biokompatibilitě, mikrobiologii, výsledcích klinických zkoušek, poznatky z období po uvedení na trh a odkazy na literaturu.
5 Internal in Vitro Test - F. Brill 2008
6 Zywiel MB, et al. Advance pre-operative chlorhexidine reduces the incidence of surgical site infections in knee arthroplasty. Int Orthop. 2011; 35(7):1001–100.
Prontoral, Prontoderm Nasal Gel, Prontoderm Foam, Prontoderm Wipes jsou zdravotnické prostředky určené k dekolonizaci MDRO (multirezistentních mikroorganismů) fyzikální očistou, vhodné pro použití v oblasti zdravotnictví pro očistu před operací. Zdravotnické prostředky vytvářejí dlouhodobou antimikrobiální bariéru jako prevenci rekolonizace tranzientní mikroflórou, zabraňují růstu, šíření a přenosu mikroorganismů na pokožce a sliznicích lidského těla, snižují zápach. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, protože může obsahovat informace o rizicích spojených s používáním těchto zdravotnických prostředků a další důležité informace.