Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Chirurgie: Článek

Zkušenosti s šicím materiálem B. Braun v cévní chirurgii

MUDr. Jozef Chmelo

30. březen 2009

Uzavírání ran Cévní chirurgie

V dnešní moderní době využíváme všechny medicínské prostředky k tomu, abychom mohli co nejlépe léčit naše pacienty. Snažíme se pro svoji praxi zajistit nejenom dobrý, ale i cenově výhodný materiál. Pracuji v medicíně již šestadvacátým rokem, a tak si myslím, že jsem prošel nejen „medicínským výcvikem“, ale i poznáním, co je z chirurgických materiálů pro mne a mé klienty dobré.

Věnuji se hlavně cévní chirurgii a musím konstatovat, že jsem dlouho hledal na trhu cévní steh, na který je spolehnutí.

Polypropylénové cévní vlákno se dvěma jehlamiSoučástí Vaskulárního centra Vítkovické nemocnice v Ostravě je oddělení angiologické i cévně-chirurgické. Pacienti zde podstupují jak výkony operační, tak i endovaskulární. Ročně je zde odoperováno okolo pěti set pacientů s cévním onemocněním. Při tepenných rekonstrukcích používáme protézy PTFE VascuGraft® a pletené UniGraft® od firmy B. Braun. Je výhodné, můžeme-li použít cévní náhradu i šicí materiál od jedné firmy, jelikož kvalitní vlastnosti jednotlivých materiálů se potencují. Při použití zmíněných výrobků jsme nezaznamenali negativní zkušenosti jak peroperační, tak i pooperační, a proto se chci s vámi o tyto zkušenosti podělit.

Při pohledu do historie cévní chirurgie nelze nevzpomenout na Alexise Carrela (1873-1944), francouzského chirurga a fyziologa, otce cévní chirurgie. V roce 1912 dostal Nobelovu cenu za práce o šití cév, transplantaci cév a orgánů. Poznal, že základem úspěšné transplantace je co nejdokonalejší spojení cév. Popsal steh typu „end to end“ a „end to side“, tzv. Carrelův steh.

Nakládání stehů na zesílenou cévní protézuKe kvalitnímu spojení cév se používají nevstřebatelné stehy. Většinou jsou to stehy o síle od 2/0 do 8/0. Nám se osvědčil Premilene®, monofilní nevstřebatelný šicí materiál vyrobený z polypropylenu. Jeho modravé zbarvení dává tomuto materiálu dobré rozlišovací schopnosti, při sutuře má hladký průnik přes cévní stěnu. Pokud šijeme cévu s protézou ať koncem ke konci nebo stranou ke konci, máme možnost vyzkoušet jak 3/8 nebo 1/2 jehly, které nerozšiřují otvory v cévní protéze. Při dotahování stehu využíváme jeho výbornou pevnost a při uzlení schopnost vytvořit bezpečný uzel. I když pacienta revidujeme po týdnech nebo letech, nacházíme opět excelentní pevnost stehu. Se zánětlivou reakcí z materiálu Premilene® jsme se dosud nesetkali. Cévní chirurgové využívají větší délku stehu k anastomóze mezi cévami nebo k sutuře s protézou. Je to délka od 60-90 centimetrů, nám se jeví jako ideální délka 90 centimetrů. Používáme steh s dvěma jehlami, při kalcifikovaných plátech je to jehla s označením C, která má výborný průnik přes aterosklerotické pláty.

Zmíním se ještě o dalších typech stehů, protože po dokončení sutury na tepně následuje sutura ostatních tkání a nakonec i kůže. Zde bych vyzdvihl Safil®, vstřebatelný polyfilní šicí materiál. V minulosti to byl pletený zelený potahovaný materiál, který neměl při dotahování a uzlení nejlepší vlastnosti. Dnes používáme jeho mladšího bratra fialové barvy, který je ideální k sutuře měkkých tkání. Manipulace je snadná, uzlení je bezproblémové a nerozvazuje se. Je zde vysoká pevnost v tahu, která je ještě po osmnácti dnech padesátiprocentní, ke kompletní resorpci dochází až za šedesát až devadesát dní. Může se využít jako pokračovací steh nebo sutura a uzlení jednotlivě. Při suturách na krku po operacích na karotických tepnách využíváme Safil® Quick, který má rychlejší vstřebávání - již padesát procent se vstřebá za sedm dnů. Kompletní resorpce je udávána přibližně za dvaačtyřicet dní. Pacienti nemají zánětlivé reakce.

MUDr. Jozef Chmelo
Vaskulární centrum
Vítkovické nemocnice, Ostrava

 

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník