Jedním z takových postupů je provedení resekce rekta transanální technikou (TaTME), která je kombinována s postupem abdominálním. Tento přístup by měl snížit procento trvalých stomií, zlepšit onkologické výsledky a kvalitu života.
Metoda, která zvládne i obtížně dosažitelné nádory
Jedná se o postup zavedený do praxe v roce 2010. V současné době je stále rozšířenější a jeho výhody jsou nesporné. Pozvolné zavádění do praxe je dáno technickou náročností tohoto výkonu. Je to postup, který klade vyšší nároky nejen na chirurga, ale i na materiálně-technické vybavení. „TaTME je metoda, která se používá u pacientů s nádory rekta, které jsou jinými technikami obtížně dosažitelné. Jedná se o nádory buď pokročilejší, nebo nádory, které jsou umístěny v oblasti rekta velmi nízko,“ říká přednosta Chirurgické kliniky Nemocnice Pardubického kraje MUDr. Lukáš Sákra, Ph.D.
Dvoutýmový postup zajistí kratší čas operace i lepší přehled
TaTME prováděná pomocí současně pracujících a spolupracujících dvou týmů má nesporné výhody. Patří k nim kratší operační čas, lepší anatomický přehled při trakci a kontratrakci i využití lepšího úhlu při disekci. Dvoutýmový postup je jednoznačně přínosný při preparaci na přední ploše rekta u mužů. Indikace k TaTME jsou stále tématem diskusí i kontroverzí. Neexistuje konsenzus, zda k TaTME indikovat všechny pacienty s tumorem rekta nebo pouze vybranou část pacientů. Pracoviště zabývající se rektální chirurgií by mělo mít tento postup zvládnutý a mít ho v portfoliu přístupů k resekci rekta v rámci „chirurgie šité na míru“.