Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Onkologie: Článek

Nutriční hry bez hranic

Marie Polášková

27. červenec 2016

Nutrice

„Než jsem šel na neurologii, měl jsem, myslím, sedmdesát devět kilo a teď mám sedmdesát,“ popisuje unaveným hlasem pacient.

„Takže jste zhubnul, kolik toho sníte?“ ptá se mladý lékař a pacient pokračuje: „Jím tak půlku, co dřív. Předtím jsem zvracel, teď už moc ne, ale po jídle kašlu, to mě vysiluje.“

Pro nezúčastněného pozorovatele možná relativně běžný dialog mezi pacientem a lékařem. Nenacházíme se ale v nutriční poradně, nýbrž v prostorách Aesculap Akademie v Pavilonu B. Braun Dialog. Pacient není reálný, ale bravurně jej hraje MUDr. Michal Šenkyřík z interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Soutěž nutričních týmů, konající se ve středu 29. a ve čtvrtek 30. května v rámci unikátního interaktivního kurzu Optimální Nutrice pro KAždého (ONKA) aneb Jak by měl vypadat týmový management nutrice ve Vaší nemocnici, je v plném proudu.

„Předvádím dnes pacienta, který je po mozkové mrtvici a z nemocnice ho posílají do nutriční ambulance. Soutěžící mají zjistit, že jsem nutričně rizikový a že jídlo vdechuji, mají mi doporučit ošetření a navrhnout další postup,“ vysvětluje doktor Šenkyřík, zatímco se tým radí. „Nechali bychom pacienta před námi polknout a pozorovali jej. Doporučili bychom logopeda a zvažovali PEGJ,“ navrhuje lékař a doktor Šenkyřík jásá: „Gratuluji, jste dnes první, kteří přišli na to, že je lepší zavést sondu do tenkého střeva spíše než do žaludku. Dávám vám plný počet bodů. Díky a mějte se.“

Nutrice napříč obory

Podcenění nutriční terapie nebo její chybné nastavení může vést k vážnému ohrožení pacienta, k prodloužení jeho hospitalizace a v neposlední řadě ke zvýšení nákladů na jeho léčbu. Správný management nutriční terapie by tak měl být součástí základu péče o pacienta. Proto se Aesculap Akademie ve spolupráci s MUDr. Františkem Novákem, Ph.D. ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze rozhodla uspořádat dvoudenní interaktivní kurz, ve kterém účastníci absolvují odborné přednášky a jako týmy soutěží v disciplínách zahrnujících jak teoretické kazuistiky, tak praktické dovednosti.

MUDr. František Novák u svého stanoviště

„Nutriční terapie je specifická tím, že jde napříč obory. Podle toho jsme také připravovali kurz a snažili se vytvořit různé situace, které mohou v této oblasti nastat,“ popisuje MUDr. Novák. Lékaři, sestřičky i nutriční terapeuti tak soutěží na stanovištích týkajících se enterální i parenterální výživy, na endoskopickém pracovišti, zavádějí centrální žilní katétr, simulují nutriční terapii, pečují o cévní přístupy nebo třeba edukují pacienta.„Se vzdělávacími akcemi, které těží nejen z přednášek lektorů, ale také ze zkušeností účastníků, máme společně s kolegy roky zkušeností. A tak přirozeně vznikla myšlenka vnést do toho i soutěžní prvek,“ doplňuje.

Deset týmů, deset úhlů pohledu, třináct stanovišť

Správná výživa pacienta není dílem jednoho člověka, ale výsledkem komplexní spolupráce týmu lékařů, sester i nutričních terapeutů. Právě ti se sjeli z deseti nemocnic České republiky. Soupeřily mezi sebou Masarykova nemocnice z Ústí nad Labem, Všeobecná fakultní nemocnice, tým z Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, Krajská nemocnice Liberec, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Olomouc, Slezská nemocnice v Opavě, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Fakultní nemocnice Ostrava a Nemocnice Havířov.

"S modelem mluvila jako s pacientem s naprostou samozřejmostí,"

„Všem týmům to jde výborně, lékaři se sestrami jsou rychlí a sehraní. Někteří sice používají jiné postupy, než jsme zvyklí my, ale právě o nich debatujeme,“ popisuje MUDr. Martina Dvořáková z Všeobecné fakultní nemocnice. U jejího stanoviště soutěžící na modelu pacienta zaváděli nasojejunální sondu 55letému muži po akutní pankreatitidě, resp. jeho modelu. „Jsem z celé soutěže nadšená, soutěživost týmů je nakažlivá. Jedna doktorka se do toho tak zabrala, že mluvila s modelem jako s pacientem s naprostou samozřejmostí a trpělivě mu vysvětlovala, co mu bude dělat,“ doplňuje se smíchem MUDr. Dvořáková.

Nadšený, i když unavený je také MUDr. Milan Dastych, CSc. z Fakultní nemocnice Brno, na jehož stanovišti soutěžící u pacienta s pankreatitidou určovali, jakým způsobem zajistí výživu a jakou sondu použijí. „Všem to šlo opravdu dobře, na 90 % odpovídali správně. Myslím si, že se tu kolegové také dozvěděli, že dělat endoskopii, když nejsou trénovaní, není jednoduché,“ popisuje. „Naplno se všem věnovat je ale opravu náročné, už se těším, až si dám kafe,“ dodává se smíchem.

"Zavádění sondy chce cvik," vysvětluje MUDr. Milan Dastych

Komplikace na JIP

Nejen provedení, ale samotná příprava takového kurzu dá zabrat. Zorganizovat jej byla otázka intenzivní mnohatýdenní práce několika lidí. Každé stanoviště znamená individuální případ spojený s nutriční problematikou. Je nutné skloubit jak situace, při nichž jsou potřeba určité dovednosti, tak kazuistiky, které je možné řešit napříč obory. V neposlední řadě je třeba domluvit se s odborníky, kteří jednotlivá stanoviště zaštítí, a také správně stanovit harmonogram, aby se týmy na stanovištích nepotkaly.

Pár dní před soutěží je v Pavilonu Dialog rušno. „Na soutěži pracuji už tak 14 dní,“ vysvětluje Tomáš Kovrzek, odborný garant Aesculap Akademie, zatímco nastavuje klinický obraz na simulátoru. Společně s doktorem Novákem se totiž rozhodli jedno stanoviště soutěžícím oživit. „Právě teď musím naprogramovat nějaký trend, který se na Karlovi (simulátor, pozn. red.) spustí. Tlak mu klesne ze 130/80 na 90/45, srdeční frekvence se mu rozeběhne z 88 na 150. Zatímco budou soutěžící řešit nutriční případ pacienta v těžkém stavu v bezvědomí, Karel se jim dostane do sepse,“ usmívá se Tomáš Kovrzek. „Jejich úkolem bude to alespoň zaregistrovat,“ dodává.

Pacientovi na JIP se přitížilo

Ale to už je středeční odpoledne. „Vítám vás na pracovišti intenzivní péče. Rád bych se s vámi poradil o nutriční podpoře tohoto pacienta,“ vítá na stanovišti MUDr. Novák další tým soutěžících. Tomáš Kovrzek mezitím ve velínu spouští trend, který vede k celkové sepsi pacienta. „Některé týmy si všimly, že se něco děje, prakticky hned při nejmenší změně na monitoru. Většina reaguje opravdu ukázkově,“ popisuje Novák.

Tahle cesta je dobrá

Soutěžní prvek kurzu nadchnul nejen účastníky, ale také samotné lektory. „Jsem přesvědčený, že i my sami podobnou akci formou hry uvítáme. Lidi to víc motivuje a myslím si, že tahle cesta je dobrá,“ komentuje MUDr. David Pospíšil z Fakultní nemocnice Brno, na jehož stanovišti týmy zkoušely připravit individuální parenterální výživu, a dodává: „Věřím, že se na mém stanovišti týmy naučily něco nového. Je to dobrá zkušenost, pro mě i pro kolegy. Věřím, že si z této soutěže každý odnese něco, co mu pomůže zkvalitnit výživu pacientů a zlepšit péči o ně.“

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník