Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Intenzivní péče: Článek

Specifika některých solí vápníku v intravenózní terapii hypokalcemie

Mgr. Iveta Hermanová

8. prosinec 2017

Intravenózní léčiva

Hypokalcemie je závažný stav, při kterém dochází k zásadnímu ovlivnění přenosu nervového vzruchu, kontrakce a relaxace svalů včetně svalu srdečního a v neposlední řadě k patologické sekreci některých hormonů.

Základní kauzální léčbou je parenterální podání vápníku, konkrétně glukonátu vápenatého, chloridu vápenatého, případně gluceptátu vápenatého. Parenterální přípravky těchto sloučenin musí splňovat lékopisné požadavky včetně limitu na obsah hliníku.

Kromě hypokalcemie se tyto přípravky používají k ovlivnění řady dalších stavů, mezi jinými otrav fluoridy nebo kyselinou šťavelovou, snížené kontraktility myokardu při předávkování blokátory vstupu vápníku nebo blokátory. Dále se využívají jako pomocná léčba při akutních alergických stavech, svědících dermatózách, mokvajících a generalizovaných ekzémech, ale také jako součást parenterální výživy AIO (all in one – pozn. redakce) nebo jako pomocné léčivo při kontinuální náhradě funkce ledvin, záchvatu křečí, laryngospasmu, bronchospasmu a alteraci psychického stavu.

Nejasná je v současné době substituce vápníku u septických pacientů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že infuzní roztoky s chloridem vápenatým poskytují větší množství vápníku, navíc vysoce ionizovaného, dává se přednost glukonátovým solím z důvodu podstatně menšího podráždění stěny cév.

Substituční dodání vápníku je nezastupitelné v neonatologii, především u předčasně narozených dětí. U těchto pacientů se spolu s fosforečnany dodává ve vysokých koncentracích, v případě AIO při redukovaném objemu. V systémech AIO se dává jednoznačně přednost organickým solím vápníku z důvodu nižší disociovatelnosti soli. Tím se zvyšuje především kompatibilita Ca2+ a H2PO4, snižuje se množství volného ionizovaného Ca2+. Další výhodou organických solí vápníku v systémech AIO je jejich dobrá kompatibilita s tukovou emulzí. Lze dosahovat vyšších koncentrací, aniž dojde k rozpadu směsi.

Závěrem lze konstatovat, že ve většině indikací by se s ohledem na specifika lidského organismu a zároveň na vlastnosti molekul obsahujících vápník měly spíše upřednostňovat organické sloučeniny vápníku, i za cenu dodávky většího objemu roztoku.

Zpracováno na základě odborného článku Specifika některých solí vápníku v intravenózní terapii hypokalcemie a jejich další využití od PharmDr. Michala Janů, Ph.D.

Studie "Specifika některých solí vápniku v intravenózní terapii hypokalcemie (216.21 KB)

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník