Pořádala ho Česká společnost intenzivní medicíny (ČSIM) a úctyhodných tisíc návštěvníků mělo možnost v průběhu tří dnů navštívit celou řadu přednášek, kurzů a odborných sympozií rozdělených přibližně do desítky tematických okruhů. Svou prezentací samozřejmě přispěla i společnost B. Braun, která se na podobně zaměřených kongresech angažuje již dlouhou dobu. Tentokrát se dokonce premiérově ujala role generálního partnera celé akce.
Z této pozice plynula i výhoda výborné polohy prezentačního stánku, který poutal pozornost účastníků hned u vchodu do předsálí kongresových prostor, a stánku Úsměvu pro život, umístěném v druhém prezentačním sále. Tým vyškolených obchodních zástupců po celou dobu ochotně seznamoval zájemce s novinkami společnosti B. Braun, přičemž jednoznačnou hvězdou produktového portfolia byla i z hlediska reklamní prezentace novinka NuTRIflex® Omega - tříkomorový vak s nejnovější generací tukové emulze využívaný v parenterální výživě. Tukovým emulzím společnost B. Braun věnovala i své satelitní sympozium, které bylo součástí hlavního čtvrtečního programu a navštívilo jej více než sto posluchačů.
Na téma podpory metabolismu a výživy kriticky nemocných pacientů pohovořili v průběhu jedenapůlhodinového sympozia odborníci Miroslav Tomíška z Brna, Enrico Fiaccadori z Parmy
a Michael Adolph z Tübingenu. Zabývali se především otázkou, zda jsou tukové emulze v moderní parenterální výživě stále jen pouhým zdrojem energie, či zda mají i další příznivé účinky. Nejspíš již správně tušíte, že odpověď B je správně. V té souvislosti představili tukové emulze třetí generace, které jsou zdrojem vysoce kvalitních omega-3 mastných kyselin, optimálních pro pacienty v kritickém stavu. Zdůraznili přitom, že o kvalitě tukové emulze zdaleka nerozhoduje např. pouze podíl rybího oleje, ale
i jeho kvalita určená mimo jiné obsahem EPA (eikosapentaenové kyseliny) a DHA (dokosahexaenové kyseliny). Právě ty představují elementárně významné mastné kyseliny a známé faktory, které ovlivňují tvorbu zánět modulujících eikosanoidů a cytosinů. I pro tyto vlastnosti se třetí generace emulzí řadí nejen k energetickým zdrojům v klinické výživě, ale významný je právě její farmakonutriční efekt (ovlivnění zánětu).
Aby však přednáškový blok nebyl jen o náročném vstřebávání nových poznatků, vyhlásila v rámci něj společnost B. Braun anketu, jíž se zúčastnilo celkem sto osm lékařů. Z nich byli v závěru sympozia vylosováni tři výherci, kteří jako dárek obdrželi aplikaci NuTRIscreen pro iPad vyvinutou speciálně společností B. Braun. Tato aplikace zahrnuje několik programů nutričního screeningu doporučených společností ESPEN. Věříme, že i její nasazení pomůže specialistům odhalit nutriční rizika a včas nasadit správnou terapii - klinickou výživu.
Nejen závěr sympozia B. Braun, ale také závěr celého dne se nesl v odlehčeném stylu.
ČSIM v prostorách Břevnovského kláštera zorganizovala velmi vydařený společenský večer. Ačkoli v hlavní roli byla zábava, našly se i tady ostrůvky zaníceně debatujících lékařů, kteří v nabitém programu dne nestačili do detailů probrat všechna témata z absolvovaných přednášek. Právě tady se otevíral vhodný prostor pro budování tolik ceněných osobních kontaktů. Celkově tedy kongres dokonale naplnil veškerá očekávání a jednoznačně potvrdil, že pro společnost B. Braun to rozhodně nebyla poslední účast.